Die Hard 4.0

Die Hard 4.0Starej známej policajt John McLane se vrací po dvanácti letech ve čtvrtém pokračování Smrtonosné pasti. Tento film už rotoval po českých kinech již někdy v červnu loňského roku, ale až nyní se dostal k mojí maličkosti. Předchozí tři díly mám do dnes rád pro rychlý spád a skvělé akční scény kořeněné ironickými hlášky hlavního představitele Bruce Willise.

Stejně na tom je i čtvrtý díl, který je i přes svoji dvouhodinovou stopáž nabitý akcí, takže nuda vůbec nehrozí. Sice mám výhrady ke třem scénám, které jsou až moc přehnané (bitva s míšenkou ve výtahové šachtě, sejmutí letící helikoptéry autem, pronásledování kamiónu pitevní stíhačkou) jejichž vynechání by filmu prospělo a nedělalo z něj až tak okatou pohádku pro dospělé…

V prvním díle z roku 1988 teroristé uvěznili rukojmí v losangeleském mrakodrapu a o dva roky později ve dvojce obsadili washingtonské mezinárodní letiště v níž si jednu z vedlejší rolích vystřihl Franco Nero. O pět let později v roce 1995 vzniklo třetí pokračování, ve kterém McLane bojoval s partičkou, jenž maskovala vyloupení trezoru hrozbou zničení vodní přehrady. Hlavní roli padoucha zde ztvárnil Jeremy Irons a Willisova parťáka černošská star Samuel L. Jakson.

[singlepic id=1132 w=160 float=center]

[singlepic id=1133 w=160 float=center]

[singlepic id=1134 w=160 float=center]

Ve čtvrtém díle zloduch Thomas Gabriel alias ukřivděný softwarový specialista ukazuje jak se dá účelně zneužít dnes počítačemi řízené cokoliv. Nejdříve najmul nejlepší hackery v zemi aby pro něj vyvinuly software a vlastní šifrovací kód. Před provedení své odplaty bezpečnostním složkám spojených států pak jednoho po druhém začne likvidovat. V ten moment se do akce nevinně zapojuje náš starý známý McLane a bere si pod svá ochranná křídla jednoho mladého hackera Matta Farrella.

Jak je jeho zvykem přes mrtvoly se snaží padoucha dopadnout a přijít na to o co Gabrielovi jde. Ten zatím pomocí počítačů ovládá celou zemi a chystá se hacknout a ukrást všechny zálohy bankovních/finančních hotovostí celé americké vlády, fikaně ukryté v budově sociálky. McLane i přes to, že si Gabriel bere jeho dceru Lucy jako rukojmí, likviduje Gabrielovy nohsledy a v závěrečné scéně „překvapivě“ posílá padoucha do věčných lovišť. Pěkná podívaná ukazující kontrast mezi dnešním počítačovým věkem s McLaneovým konzervativním a prací policajta pohlceným životem…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.